SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Tekanna 2746060
nr 274 6060
Tekanna
Silver, utl stplr, 1800-tal, H16
måndag 6 oktober 2003
kl 18:30:00
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver